Ansøgning: Bevilling til Dyrknings- og erosionstruede væsentlige fortidsminder
Fristen for at ansøge om midler til undersøgelse af dyrknings- eller erosionstruede fortidsminder er altid fredag i uge 7.
Hvem kan ansøge om midler fra dyrkning- og erosionspuljen?
Statsanerkendte kulturhistoriske museer der varetager den arkæologiske opgave efter museumslovens kapitel 8, kan ansøge om en bevilling til arkæologiske undersøgelser af erosionstruede lokaliteter. Fortidsminderne skal være væsentlige og truet af erosion som følge af dyrkning af almindelige landbrugsafgrøder, skovdrift, eller være truet af naturlig erosion.
Det er museet, som udfører undersøgelsen, og som efterfølgende er ansvarlig for at sikre genstande og dokumentation fra undersøgelsen. Det er ligeledes museets ansvar at træffe de nødvendige aftaler med lodsejer.
Hvad skal ansøgningen indeholde?
Museet skal benytte den ansøgningsblanket, som findes via Fund & Fortidsminder.
Museet skal benytte styrelsens skabelon for arkæologiske budgetter.
Undlad venligst at vedhæfte beretninger, videnskabelige publikationer eller andre teksttunge bilag, da disse ikke vil indgå i vurderingen.
Alle informationer, der skal tages i betragtning, skal indføres i skemaet, bortset fra kort- og billedmateriale. Forkert udfyldte ansøgninger vil ikke komme i betragtning. Før ansøgningen kan behandles af styrelsen, skal følgende kriterier være opfyldt:
- Truslen skal være veldokumenteret og beskrevet i ansøgningen.
- Der skal redegøres eksplicit for udgravningsmetoden og principperne bag eventuelle prioriteringer.
- Der skal være beskrevet et forskningsmæssigt perspektiv, som er relateret til den valgte metode.
- Det skal anføres, hvem der er udgravnings- og beretningsansvarlig.
- Der skal redegøres for, om der er indgået samarbejder med andre (forsknings)institutioner, og der skal være forventning om en afsluttende publikation.
- Husk at oplyse om tidligere ansøgninger og bevillinger til lokaliteten. Angiv styrelsens journalnummer og beløb.
- Der skal være et budget for undersøgelsen.
- Styrelsens budgetskabelon skal benyttes og beløbene skal være eksklusiv moms.
- Husk at oplyse beløbet for forventet delvis egenfinansiering.
Beretningen fra forundersøgelsen samt eventuelle beretninger fra tidligere undersøgelseskampagner skal være uploadet og offentligt tilgængelig i Fund og Fortidsminder, inden en ansøgning tages i betragtning.
Hvornår får du svar?
Mængden og kompleksiteten af ansøgninger kan variere fra år til år, men vi bestræber os på at besvare alle ansøgningerne inden 1. maj.
Ansøgninger om akutte trusler behandles løbende. Her benyttes samme fremgangsmåde som ved ansøgning om midler til udgravning af skattefund mv.
Hvordan vurderes ansøgningen?
Ansøgningen modtages og behandles af Slots- og Kulturstyrelsen.
Det Arkæologiske Udvalg rådgiver i forbindelse med prioriteringen af styrelsen behandling af ansøgningerne.