Dagsordener 2020

Møder i Radio- og tv-nævnet

17. december 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde 17. november 2020
2. Meddelelser
3. Ansøgning fra Radio H
4. Ansøgning fra Anita Corpas
5. Notat vedrørende forsøgstilladelser på FM frekvenser
6. Overdragelse af Fristaden Christians programtilladelse
7. Faaborg Midtfyns lokalradios anmodning om nedjustering
8. Klage over Nævnets afgørelse om SydfynTV
9. Notat om regnskabstilsyn
10. Tilsyn med regnskab Tvung
11. Tilsyn med regnskab Dit Lokal TV
12. CityTV
13. Indsigelse fra TV Bella
14. Ansøgning om driftstilskud 2021
15. Henvendelser fra Radio4
16. Radio4 public service redegørelse
17. DAB blok 1 redegørelse
18. Henvendelse fra Boxer om kanalændring
19. Boxers årsberetning
20. Notat om opsummeringspunkter mv.
21. Notat om delegation til formanden
22. Notat om opsummeringspunkter om lokalområdet
23. Evaluering af sekretariatet
24. Eventuelt

17. november 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde 26. oktober 2020
2. Meddelelser
3. Tilsyn med fire lokalstationer i Sønderjylland
4. Tilsyn med TV Vestjylland
5. TV Bella
6. Evalueringsrapport Kanal Plus
7. Evalueringsrapport Stig Hartvig
8. Klage over skjult reklame i Lobbyland – Radio4
9. TV2 – regionerne – public service redegørelse
10. Radio24syv – public service redegørelse
11. FM5 redegørelse
12. FM6 – årsberetning
13. Eventuelt

26. oktober 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde 24. september 2020
2. Meddelelser
3. Henvendelse fra LOUD
4. Tilsyn med fire lokalstationer i Sønderjylland
5. Tilsyn med fire lokalstationer på Fyn
6. Tilsyn med TV Vestjylland
7. Placering af sendeposition Bauer Media
8. Frekvensflytning Bauer Media
9. Henvendelse fra Gitte Thomsen
10. Henvendelse fra Radio4
11. DR public-service redegørelse
12. TV2 public-service redegørelse
13. Eventuelt

24. september 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 31. august 2020
2. Meddelelser
3. Tilsyn med Højderyggens Weekendradio
4. Tilsyn med TV Marineret
5. Tilsyn med Radio Sydvest
6. Klage over reklame for Zendium sendt på TV2
7. Henvendelse fra Tove Videbæk
8. Henvendelse fra Jesper Petersen
9. Dispensationsansøgning fra Radio4
10. Notat om DAB Blok 3
11. Notat om kaldenavne
12. Oplæg fra det mediefaglige team
13. Eventuelt

31. august 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 25. juni 2020
2. Meddelelser
3. Anmodning om forsøgstilladelse fra Open Channel
4. Status i forhold til DAB-sagen
5. Eventuelt

25. juni 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 25. maj 2020
2. Meddelelser
3. Ansøgning om Warnings Systems
4. Dispensationsanmodning – pkt. 84 – Radio4
5. Dispensationsanmodning – pkt. 90 – Radio4
6. Dispensationsanmodning – pkt. 107 – Radio4
7. Dispensationsanmodning – pkt. 119 – Radio4
8. Radio- og tv-nævnets årsberetning
9. Status og præsentation – AVMS
10. Anmodning fra Kommissionen om input til Rule of Law Report
11. Eventuelt

25. maj 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 30. april 2020
2. Meddelelser
3. Notat om eventuelt tilsyn med flere stationer
4. Ansøgning om forsøgstilladelse – Hartvig Media ApS
5. Tilsyn med TV Kant
6. Tilsyn med Radio Krishna Aarhus
7. Opløsning af Sendesamvirket Hovedstaden
8. Henvendelse fra LOUD – COVID 19
9. Henvendelse fra Radio4 – COVID 19
10. Høring af 12 bekendtgørelser – AVMS
11. Notat og overblik om Nævnets nye opgaver AVMS
12. Eventuelt

30. april 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 30. marts 2020 vedrørende henvendelse fra KUM – 700 MHz
2. Meddelelser
3. Tilsyn med Radio Tønder
4. Warnings Systems ansøgning om forsøg på Storebælt
5. Kanal Plus’ ansøgning om forsøg
6. Anmodning om dispensation fra Radio4
7. Klage over skjult reklame i programmet ”Flaskens Ånd” sendt på Radio24syv
8. Klage over skjult reklame for Marabou i programmet ”Lige i skabet” sendt på TV 2
9. Notat om sanktionsmuligheder og Nævnets praksis vedrørende reklamesager
10. Eventuelt

30. marts 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 27. februar 2020
2. Meddelelser
3. Anmodning om ændring af programtilladelse til en ikkekommerciel lokal tv-station
4. Anita Corpas anmodning om dispensation
5. LOUD – tilladelsens punkt 84
6. Henvendelse fra Radio24syv vedrørende kendskabsundersøgelse
7. Henvendelse fra KUM – 700 Mhz

27. februar 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 22. januar 2020
2. Meddelelser
3. Anmodning om forlængelse af forsøgstilladelse fra Open Channels DTT-forsøg
4. Frekvensflytning Radio ABC 500 W
5. Henvendelser fra LOUD
6. Tilladelse til DR
7. Svarbrev til SAML vedrørende Radio- og tv-nævnets tilsyn
8. Lancering af vejledningsvideoer og quick-guides
9. Klage over reklame for ”Neutral” vist på TV 2
10. Klage over reklame for ”Sinful.dk” vist på TV 2
11. Klage over skjult reklame for Marabou i programmet ”Lige i Skabet” sendt på TV 2
12. Eventuelt

22. januar 2020

1. Godkendelse af referat af Nævnets møde den 19. december 2019
2. Meddelelser
3. Anmodning om registrering fra dk4
4. Anmodning om registrering fra SPORT-LIVE
5. Anmodning om registrering fra Zibrasport
6. Anvendelse af kaldenavne blandt lokalstationer i Østjylland
7. Henvendelse fra City TV
8. Klager over afslag på ansøgninger om programtilladelse i MUX 1
9. Klage over afgørelse vedrørende Nykøbing Falster Multimedie Klub’s regnskab for 2018
10. Klage over afgørelse vedrørende TV Møns regnskab for 2018
11. Klage over reklame for Neutral vist på TV 2
12. Klage over reklame for Sinful.dk vist på TV 2
13. Brev til ministeren
14. Eventuelt

Opdateret 11. december 2020