Sådan fordeles Rådighedsbeløb for billedkunst

Hvem kan få andel i rådighedsbeløbet?

Nulevende billedkunstnere, der har billedværker i form af originalkunst, grafik og fotografier, som indgår i bibliotekernes udlånssamlinger, kan få ret til andel i rådighedsbeløbet. Værker, der er indkøbt til udsmykning af bibliotekets lokaler og værker anskaffet af centre for undervisningsmidler giver ikke adgang til andel i rådighedsbeløbet.

Hvordan fordeles rådighedsbeløbet

Rådighedsbeløbet fordeles af Slots- og Kulturstyrelsen på grundlag af ansøgninger fra billedkunstnere og bibliotekernes indberetning af antal eksemplarer af originalkunst, grafik og fotografier i deres samling. Fordelingen er ren kvantitativ, og alle de nævnte billedværker vægtes lige.

Styrelsen foretager fordelingen på grundlag af bestemmelserne i Lovbekendtgørelse nr. 1175 af 17. december 2002, § 9 og senere ændringer i lov nr. 676 af 8. juni 2017, og Bekendtgørelse nr. 1448 af 30. november 2017, §§ 29-34 om biblioteksafgift.

Afgørelser truffet af Slots- og Kulturstyrelsen om fordelingen af rådighedsbeløb for billedkunst kan påklages til Kulturministeriet.

Rådighedsbeløb for billedkunst for 2018 bliver udbetalt d. 18. maj 2018.

Siden er sidst opdateret: 15.12.2017

Kontakt

Pia Sobieski: +45 33 73 33 13


Dialogboksen begynder her. Du kan lukke boksen ved at trykke Accepter cookies knappen eller Enter. Knappen er det sidste element i boksen.

Vores cookies samler ikke på personoplysninger

Vi bruger cookies for at forbedre din oplevelse, samle statistik og huske dine indstillinger. Ved at klikke på "Accepter cookies" godkender du dette. Du kan sige nej tak ved at klikke her.

Læs mere om cookies: Cookie- og privatlivspolitik

(dialogboks slutter)